The Liberal Traveler Rotating Header Image

Health

It All Started with a Seed

Or a pit.

As winter came and all my outdoor herbs and leafy greens started to die, Kay and I started growing a few plants indoors. At first it involved simple tasks like bringing my basil and oregano plants inside and buying a $40 grow light. But it became a bit more complicated when I decided to take a leftover avocado pit and grow it into a tree. Yes, an avocado tree… Here in New York.

At first, I watched this pit do nothing but sit in a cup of water, so I decided to try it again. Kay and I have been eating avocados in salads and smoothies so we have a lot of pits to spare. I set up 3 cups with pits which eventually became 6 cups with pits because… why not? Just in case some failed I would have backups. Well, pretty much each and every one of them, with a little bit of patience, has turned into a small baby avocado tree.  We even gave both our mothers small 2 foot avocado trees (with fluorescent grow lamps) as Christmas presents.

Now there’s no guarantee these trees will bare fruit, but it got me thinking: if it was that easy to grow a southern fruit plant up here in the north (in a cup of water!), why couldn’t I grow all of my fruits and vegetables indoors? All you need is the right temperature (heated house), light (sunlight or grow lights), and fertilizer for nutrition. So that’s exactly what I did. I started growing a bunch of herbs such as basil, chives, rosemary, oregano, and more indoors. Kay and I started on this “clean food” diet, trying to rid ourselves from the harmful chemicals and pesticides that larger businesses use in their food, and this was the perfect way to do it: grow our own food.

Then came the experiments with garlic, onions, scallions, and more… Most with success (still waiting on the garlic but it’s looking good!) Then it dawned on me, I could use my spare room as a “greenhouse” (or a “greenroom” to be a bit more literal) and provide not just myself but maybe friends, family, or heck even local restaurants and grocery stores with herbs and leafy greens all year round. Next thing you know I’m writing a business plan and registering a new company with the state of New York.

Currently I’m growing over 100 herbs and leafy greens, over a dozen tomato plants, and some garlic, scallions, and onions. Some in soil, and some hydroponically. I just seeded sage, beans, carrots, peas, and sweet peppers.  Most of these plants will be my “safety” crop that is guaranteed to grow. I also have my “experimental” crop like the avocado trees and more recently my new Lemon, Lime, and Pomegranate trees that are being shipped in from California. The other experimental part of this is that I’m slowly testing out and expanding the hydroponic part of the operation. There seems to be many benefits to it including less bugs, diseases, and uncertainty. Studies have shown that the plants grow better and are actually healthier because they get more nutrients through liquid fertilizers.

I’ve even already found a local restaurant who is interested in purchasing my first harvest. I’ve started contacting grocery stores and was approved to sell at the Stormville Flea Market this summer. Who knows, maybe by this time next year I will be selling locally grown avocados and pomegranates from my Greenhouse in New York!

Below are a few pictures from the early stages of development:

Seedlings1

Seedlings in early January

Dutch Bucket System1

Building the bato bucket hydroponic system for tomatoes.

 

Avocado Pits

Different growing stages of the avocado pit.

Avocado Tree

A small avocado tree grown indoors.

 

Hydroponic Towers1

Building the vertical hydroponic growing system.

 

In the next few posts I’ll explain the soil and hydroponic systems I’ve set up, including the vertical tower system (above) which is finished and up and running. It holds up to 80 different herbs and leafy greens!

 

LT_Signature

Homemade Trail Mix

Recently I wrote about new dispensers at some Mrs. Green’s locations here in the Northeast. They hold dried fruit, granola, beans, nuts, seeds, and more. On my most recent visit I grabbed several ingredients in an attempt my make my own trail mix and I think I perfected it this week :

LT’s Trail Mix
Cranberries
Currants
Coconut Flakes
Chocolate Chips
Salted Nuts
Granola
Pumpkin Seeds

20140519-163120-59480537.jpg

The cranberries and currants give it a nice sweet flavor and the nuts and granola balance out the fruit’s soft texture with a crunch. If you ever find yourself craving something portable and new for a hike or even just for your desk at work, give it a shot!

LT_Signature

 

Creative Routines

The other day I discovered a chart called “Creative Routines” which showed the daily rituals of some of the most creative people in recent history. You can view it in large form here.

daily-rituals

At first glance you’ll notice how much “Primary Work” and “Social & Meal” time is listed, at least I did. I then decided to make one of my own to see what may daily weekday ritual is like:

Daily-Routine-for-web

Left : Legend.
Right : My daily weekday schedule.

 

Sleep : 11PM to 8AM
Pack Lunch then Commute : 8AM to 10:30AM
Work : 10:30AM  to 2PM
Lunch : 2PM to 3PM
Work : 3PM to 6:30PM
Commute : 6:30PM to 8:30PM
Dinner and Social : 8:30PM to 11PM

I portrayed commuting as “other work” and reaffirmed that I do that way too much. Ugh… I also need to get some blue in there, which I only do on the weekends. Last year I finally started eating breakfast, which I now do by drinking a smoothie and eating an apple as I start my workday. Well, now I know where I spend all my time!

LT_Signature

Splinters in Your Eye

One day an evil troll (called the devil) made a magic mirror that distorts the appearance of everything it reflects. It fails to reflect the good and beautiful aspects of people and things, while magnifying their bad and ugly aspects. This devil teaches at a “devil school.” He and his pupils take the mirror throughout the world and delight in distorting everyone and everything. The mirror makes even the loveliest of landscapes look disgusting.

One morning they try to carry the mirror into Heaven with the idea of making fools of the angels and God, but the higher they lift it, the more the mirror grins and shakes with delight. It slips from their grasp and falls back to earth, shattering into millions of pieces. These splinters, some no larger than a grain of sand, are blown around and get into people’s eyes and hearts, freezing their hearts like blocks of ice and making their eyes like the troll-mirror itself, seeing only the bad and ugly in people and things.

On a pleasant summer day, a little girl and boy who live next door to each other were looking at a picture book in their window-box garden when suddenly splinters of the troll-mirror get into the boy’s eyes. The boy becomes cruel and aggressive. He destroys their window-box garden, he makes fun of his grandmother, and he no longer cares about the girl who he befriended for so long, since all of them now appear bad and ugly to him.

The following winter, the boy goes out with his sled to play in the snowy market square and (as was the custom back then) hitches it to a curious white sleigh carriage, driven by the Snow Queen, who appears as a woman in a white fur-coat. She takes the boy in her sleigh to her palace near the North Pole, where he is contented to live due to the splinters of the troll-mirror in his eyes and heart.

The little girl, who misses her friend so much, travels the land in search of her long-lost friend. When the young girl reaches the Snow Queen’s palace, she is halted by the snowflakes guarding it. She finds her friend alone and almost immobile on a frozen lake, which the Snow Queen calls the “Mirror of Reason”, on which her throne sits.

The young girl runs up to the boy and kisses him, and he is saved by the power of her love. She weeps warm tears on him, melting his heart and burning away the troll-mirror splinter in it. They boy bursts into tears, dislodging the splinter from his eye. He becomes cheerful and healthy again, with sparkling eyes and rosy cheeks.

From there they walk back to their home, “the big city.” They find that all is the same at home, but they have changed: They are now grown up, and they are delighted to see that it is summertime.

The end.

________________________

That is a very brief synopsis of the fairy tale “The Snow Queen” by Hans Christian Andersen, to which Disney’s movie Frozen was based on. (Edited down from Wikipedia.) I found the premise of the Splinters to be very relevant to how some people are in society today. In almost everything and everyone you meet, you can see the good or bad in them. We all have a certain amount of splinter in our eyes, but if, whether as a society or as a couple, we can help remove the splinter from someone’s eye, we could make the world a much better place.

 

LT_Signature

 

Trivia : While the story deviates from the original fairy tale, four of the main characters’ names are references to the author Hans Christian Andersen: Hans, Kristoff, Anna, and Sven.

Are Mrs. Green’s Fruit, Nut, & Bean Dispensers Worth the Price?

Last weekend my Partner in Crime and I stopped at a Mrs. Green’s supermarket in Connecticut. The store looks brand new, and is huge compared to the smaller ones I live near. This location in Connecticut had installed Organic Fruit, Nut, and Grain dispensers on the right-hand side wall as you walk in. I was intrigued by the prices they had, wondering if they were a good deal compared to the organic kinds in bags or containers sold from other companies. Here are a few of my findings through a random sample:

Chia and Flax

Bags1

 

Mrs. Green’s Dispenser White Chia Seeds : $9.99 / lb
Shiloh Farm’s Bagged White Chia Seeds : $1.25 / oz     ($20 per pound)

Mrs. Green’s Dispenser White Quinoa : $5.99 / lb
Shiloh Farm’s Bagged White Quinoa :  $.50 / oz         ($8 per pound)

Mrs. Green’s Dispenser Brown Flax Seeds : $1.49 / lb
Shiloh Farm’s Bagged Brown Flax Seeds : $.31 / oz     ($4.96 per pound)

Seems like it’s worth it to me!

You may be thinking that the non-organic variety in the major supermarket chains are less, but that’s not necessarily the case. It really depends on which item you’re talking about. Mrs. Green’s sells organic pinto beans for $1.99 / lb whereas the Goya pinto beans in the A&P are $2.49 / lb!

Either way, my goal here is to eat healthier and remove as many toxic chemicals and pesticides as possible.

LT_Signature

How to Remove Toxic Chemicals from Your Life

After participating in the Real Food Challenge that Kay turned me on to, I decided to see how else I could remove toxic chemicals from my life. The next area where I feel chemicals are most prominent is cleaning supplies. The other day I glanced at a bottle of surface cleaner and saw this:

Cleaning Ingred

I love the part that says “OTHER INGREDIENTS : 99.916%”

That could be water, or that could be incredibly toxic chemicals the company is not mandated to list because they are “inactive”.

JUST HOW TOXIC
After doing some research online I found this great website by the Environmental Working Group. They have a section where you can research different products, and the site will list the ingredients in them and what horrible side effects they have.

Take the typical bottle of Original Tide Detergent. There are concerns over its effects on the respiratory system and skin. More importantly though, chemicals in it have been linked to developmental and reproductive issues as well as cancer, and the amount for this product is high:

EWG Tide

After doing some research on safer and greener household products I came across Seventh Generation. Their products are mostly plant based and much less toxic in the event that its chemicals get into a person’s body.  I started to compare their liquid detergents (which received D ratings) and their powder detergents (which received A ratings). Eventually I settled on one of the safest and easiest kinds of detergent in my opinion, the Detergent Packs. Seventh Generation’s received an A rating whereas Tide’s packs (or pods as they call them) received an F rating and where pretty high in cancer-causing chemicals.

EWG 7th

 

LOWERING THE PRICE


LAUNDRY DETERGENT

As with many products, from food to household cleaners, the healthier it is sometimes the higher the price tag. (Not saying it’s not worth it!) Luckily I’ve found a way to lower its costs. I’m ordering a bulk package of it on Amazon, and signing up for their subscription service (once every 6 months, or however often you chose). By doing that it’s lowering the cost from $29.98 to $28.48. Then, if you subscribe to 5 or more items you’ll get 15% off the total which lowers it even more to $25.48.

When you compare the price of one load with Tide Detergent Pods (with subscription and 15% discount) at .21 cents, and then one with Seventh Generations packs (with subscription and discount) at .25 cents, it’s not that bad, especially considering the healthier and safer aspect of it all. If you do one load of laundry a week that’s like spending just $2.08 more a year (or $4.16 if you do two) to remove unsafe chemicals.

(I also don’t understand why anyone would not want to use packs, and I’m ashamed that I didn’t start using them sooner!)

 

DISH DETERGENT
In looking at the liquid dish detergent prices:

Seventh Generation
Six 25 once bottles for $15.25    (2.54 per bottle)

Dawn
Five 25 once bottles for $15.21    (3.04 per bottle)

It’s 50 cents more per bottle. Usage obviously varies by household but I’d imagine 12 bottles a year is a bit overkill for a single person, and maybe average for someone with a family. But still, I’ll add an extra $6.00 more to my yearly bill to be using a safer detergent. Here, Seventh Generation’s powder received an A rating, but since I do my dishes by hand I’m using their liquid detergent which received a C rating. (Dawn sells detergents ranking from C to F.)

There are two brands listed in EWG’s guide that received an A rating because they are better for the environment, but:

1) They aren’t listed on Amazon’s Subscribe and Save service.
2) The reviews aren’t great.
3) They actually are slightly more harmful in the reproductive and cancerous categories.

 

CLEANING WIPES
And lastly, regarding the cleaning wipes:

Seventh Generation Disinfecting Wipes
320 wipes = $26.47         (.08 cents a wipe)

Clorox Disinfecting Wipes
225 wipes = $12.27        (.05 cents a wipe)

Lysol Power & Free Multi-Purpose Cleaning Wipes
105 wipes = $20.20        (.19 cents a wipe)

I’m not sure how many wipes I’ll be using. I currently use a spray with a paper towel, but based on my current subscription of two bulk deliveries a year, we’re talking about an extra $19.20 to $121.60 a year here if I were to receive the same amount of wipes amongst three brands. A pretty high cost. EWG’s results are surprising to me:

- Clorox received a D rating and the only concern was asthma/respiratory related. Problem here is there is no data on developmental and reproductive toxicity, as well as cancer. That’s a big risk. I’m surprised at this rating.
- Lysol received a B rating on a specific kind of wipe, the “Power & Free Multi-Purpose” version, where concerns are asthma/respiratory and skin related.
- Seventh Generation received a D rating due too all of the above plus some minor concerns over a few cancerous chemicals in the product. Not cool. Seventh Generation explains EWG’s not-so-great ratings of certain products on their blog.

I looked at products that received an A rating and they aren’t sold on Amazon in bulk, such as Whole Foods “Mission” organic spray cleaner. The Lysol ones are too expensive in this case. Sucks. I’m going with Seventh Generation on this one unless the Lysol ones come down in price.

WRAP UP

So I’ve discovered that by spending an extra $27.28 a year I’ll be using safer laundry detergent, dish washing liquid, and disinfecting wipes. (Only $8.08 if you drop the wipes.) I’d also like to note that you can change Amazon Subscriptions at any time. Amazon allows you to change the date, skip a shipment, or even cancel after one order. I’m sure I’ll end up with too much of one of these products and end up pushing a shipment back by a little. Not a big deal.

Hopefully over the next few months I will be weeding out as much harmful chemicals as possible in my food and cleaning products. By signing up for bulk shipments of dish soap, cleaning wipes, laundry detergent, garbage bags, and pet supplies twice a year through Amazon, I’ll be using safer cleaning supplies and increasing my annual spending by a mere 27 bucks. Totally worth it!

LT_Signature

Real Food Pledge – Day 10 of 10

Well, this is it! Day 10! I made it. Kay was awesome enough to make a strip steak for dinner, with a simple but good marinade. I’m pretty beat so I’ll write a more elaborate overview of my 10 day experience later. Goodnight.

DAY 10

Breakfast:
Smoothie : 330 calories

Morning Snack:
Almonds : 139 calories

Lunch:
Ham and Cheese Sandwhich : 450 calories

Afternoon Snack :
Larabar : 220 calories

Dinner:
Strip Steak : 400 calories
Quinoa Side : 340 calories

Calories Eaten :  1879
Calories Burned: 2195

LT_Signature

Real Food Pledge – Day 9 of 10

Today I tried a really strange recipe for dinner: Nacho Cheese Chicken Soup. Because one of the ingredients was “nacho cheese soup” from a can, which is against the rules, I tried melting cheese and throwing it in the crockpot anyway. Didn’t work too well. I did take the soup out, place it in a bowl, and slice up Colby Jack Cheese and throw it over the chicken. It melted right onto the chicken and tasted decent. Overall I probably wouldn’t try this again though. Only one more day left!

DAY 9

Breakfast:
Smoothie : 330 calories

Lunch:
Pasta : 271 calories

Afternoon Snack :
Dried Apple : 96 calories

Dinner:
Cheese Chicken Soup : 1,122 calories

Calories Eaten : 1819
Calories Burned: 2232

LT_Signature

Real Food Pledge – Day 8 of 10

Nothing exciting here. Reheated a burger for lunch and made some pasta for dinner.

Oh, scratch that. Exciting news: The pickles came out REALLY good!! I made a few batches:

Batch 1 : With red pepper flakes and peppercorn.
Batch 2 : Only with red pepper flakes.
Batch 3 : Only with peppercorn.
Batch 4 : With neither

Batch 1 came out with a kick. I think I actually like Batch 4 the best while Kay likes Batch 3. Considering this recipe took less than 10 minutes to make and is done after 24 hours, I think I’ll definitely do this more often. It was incredibly simple and they came out really good! You can find the recipe here.

DAY 8

Breakfast:
Smoothie : 330 calories
Banana : 90 calories

Morning Snack :
Larabar : 200 calories

Lunch:
Burger : 377 calories
Fries : 308 calories

Afternoon Snack :
larabar: 200 calories
larabar: 210 calories

Dinner:
Pasta (2 servings) : 271 calories

Calories Eaten :  1846
Calories Burned: 2245

LT_Signature

Real Food Pledge – Day 7 of 10

Today I had off and Kay didn’t. As punishment for that I had to cook dinner, to which Kay chose Home-Made Burgers, Home-Made Pickles, Home-Made Cheese Fries, and worst of all Home-Made Buns. That was a challenge. It wasn’t the act of doing it that was the problem, it was the constant Do-This-Then-Wait that was annoying. The buns came out pretty good though, you can find the recipe here. I’m really excited to try the pickles.

I was so hungry I forgot to take a picture of the whole meal, but here’s a shot of my buns in the oven (no pun intended ;).

Buns

DAY 7

Breakfast:
Nothing. :(

Lunch:
Beef Stew : 575 calories
Larabar: 220 calories

Dinner:
Buns : 178 calories
Ground Beef : 259 calories
Cheese Fries: 616 calories

Calories Eaten = 1848
Calories Burned = 2337

LT_Signature